תוכנית החיסונים המומלצת לחתול

למרות האמרה שלחתול יש תשע נשמות, בפועל כמו כולנו גם הם זקוקים לחיסונים שיגנו עליהם מפני מחלות הנגרמות על ידי נגיפים וחיידקים.

תוכנית החיסונים המומלצת לחתול
תוכנית החיסונים המומלצת לחתול

איך חיסונים עובדים?

לאחר החיסון המערכת החיסונית לומדת לזהות את הגורם המדבק שאליו חוסן הגור ולייצר נוגדנים או להפעיל תאים שהורגים את הגורם. כשהחתול יתקל בעתיד בגורם מדבק זה הוא יפעיל  במהירות "תגובה חיסונית", כלומר הוא ייצר נוגדנים ויפעיל את התאים שמזהים את הגורם שיחסלו את הגורם הזר.

מתי לחסן את החתול?

על פי תוכנית החיסונים המומלצת לחתול, יש להתחיל לחסן כשהגור בן שישה עד שמונה שבועות ,מדי 3-4 שבועות, כאשר החיסון האחרון ניתן עד גיל 16 שבועות. לא מומלץ לחסן מוקדם מדי כי הגור קיבל נוגנדנים מגנים בחלב האם בשעות הראשונות לחייו, אך נוגדנים האלה עלולים להפריע לתגובה יעילה לחיסון. אחת לשנה החתול צריך לקבל חיסון.

יש סיכונים לחיסון?

איזה חיסונים לעשות לחתול?

בין אם מדובר באימוץ  של גור חתולים או בחתול בוגר, התייעצות עם וטרינר תסייע להגיע להחלטה על החיסונים שהחתול צריך והתדירות שבה צריך לבצע אותם. תוכנית החיסונים תבנה תוך התחשבות באורח החיים של החתול (למשל האם הוא גדל רק בבית או גם בחצר), גילו של החתול ומצב בריאותו. הוטרינר ייקח בחשבון את משך ההגנה של כל חיסון שאמור להינתן לחתול ואת הסבירות שהחתול ייחשף לאותה מחלה שהחיסון אמור להגן מפניה.

חתלתלת: וירוס שפוגע בעיקר בגורי חתולים אך גם בחתולים בוגרים. מחלה מאוד מדבקת שגורמת לחום, הקאות, שלשולים ואובדן תאבון. אחוז התמותה אצל חתולים שנדבקו בוירוס הוא מאוד גבוה.

וירוס קליצי: וירוס מדבק ונפוץ מאוד במחלות מערכת הנשימה העליונה של חתולים. גורם לעיטושים, הפרשות מהעיניים והאף, דלקת עינים, חום, אובדן תאבון, כיבים בפה וצליעה. במקרים נדירים יש דלקת ריאות ופגיעה באיברים פנימיים.

הרפס חתולים: גורם לדלקת במערכת הנשימה העליונה ומתבטא בחום, עיטושים, הפרשות מהעיניים והאף, דלקת עיניים וחולשה. גורים רגישים יותר להדבקה.

כלמידיה: חיידק שפוגע בדרכי הנשימה ובעיניים.

כלבת: במדינת ישראל, בעלי כלבים מחויבים לחסן את הכלבים שלהם אחת לשנה אך אותה חובה לא חלה על חתולים. עם זאת, חשוב לזכור שבמידה והחתול מסתובב גם בחצר/ברחוב, מומלץ לחסן אותו נגד כלבת. המחלה הזו היא חשוכת מרפא ועוברת בנשיכה. במידה והחתול יתקל בכלב ברחוב ותיתפח ביניהם מריבה, חשיפה של רוק לפצע עלולה לחשוף אותו וגם אתכם למחלה שכן המחלה עוברת גם אל בני אדם.

אנשים רבים מאמינים שכיוון שהחתול שלהם גדל רק בתוך הבית, הם מוגנים מפני המחלות השונות שחתולי חצר או רחוב חשופים אליהם אך לא כך הדבר. גם חתולי בית יכולים להידבר במחלות שנישאות באוויר ואפילו מחלות שהבעלים מביאים איתם לתוך הבית. החיסונים גם מגנים על החתול במקרה ובטעות ברח החוצה – כך ניתן לפחות להיות בטוחים שהוא לא ידבק במחלה כלשהי. חשוב לזכור כי החיסון לא מגן על החתול לעד ועל מנת לעזור להם להישאר בריאים, יש להקפיד להגיע אחת לשנה ולבצע את החיסונים הנדרשים.