טיפול בגור חתולים יתום

מצאת גורי חתולים יתומים…. מה עכשיו?? אמנם גידול גורי חתולים קטנטנים ופרוותיים היא חוויה כיפית, מספקת ומלמדת מאוד, אך חשוב לדעת מספר דברים כדי שהיא תהיה גם מוצלחת. המאמר הזה נועד לעזור לך שכל החוויה תהיה חלקה וללא תקלות.

טיפול בגור חתולים יתום
טיפול בגור חתולים יתום

חימום

ראשית כל, שמור את הגורים מחוממים! גורים מתחת לגיל עשרה ימים לא מסוגלים לשמור על חום גופם  ולכן צריכים חימום חיצוני. הגור לא יוכל לעכל מזון ונוזלים אם הוא קר ובדרך כלל גם יסרב לאכול. אם הוא לא מחומם זמן רב, הוא עלול לפתח היפותרמיה ולא ישרוד. הדרכים לחמם גור חתולים:

  1. סדין חם- תמיד לשים את הבורר חום על טמפרטורה נמוכה. לפרוש את הסדין על חצי מהמשטח שבו נמצא הגור ולשים על הסדין מגבת כדי שהגור לא ישכב עליו ישירות. חשוב להשאיר אזור לא מחומם אליו יוכל הגור לנדוד אם יהיה לן חם מדי.
  2. כרית חימום של מים חמים או לחימום במיקרוגל- יש צורך לחמם מחדש גל שעתיים שלוש.
  3. למלא גרב באורז או שעועית לבנה לא מבושלת, לקשור ולחמם במיקרוגל למשך דקה. גם פה יש לחמם כל שעתיים שלוש.

האכלה

אין להאכיל גור חתולים בפורמולה של תינוקות, פורמולה של גורי כלבים או חלב פרה. תמיד להשתמש בפורמולה של גורי חתולים.

גור צריך לשתות 24 מ״ל של פורמולה ל-100 ג״ר משקל גוף ליום (ראה טבלה מפורטת למטה).

ניתן להשתמש בטפטפת או מזרק אך רצוי להשתמש בבקבוק מתאים שניתן לקנות בחנות חיות. גודל החור בפטמה הוא חשוב. אם הופכים את הבקבוק, הפורמולה צריכה לטפטף באיטיות מהפטמה ולא להשפך.

מחממים את הפורמולה בתוך הבקבוק. אני משתמשת בכוס קפה גדולה מלאה במים חמים ומניחה בו את הבקבוק ל-10 דקות. בודקים את הטמפרטורה של החלב על היד לפני שנותנים לגור. הטמפרטורה צריכה להיות כ- 37°C.

מניחים את הגור על בטנו על גבי מגבת חמה שמונחת על הברכיים. לעולם אין להאכיל את החתול על גבו כדי שלא ישאף את הנוזל לריאות. מרטיבים קצת את הפטמה בחלב כדי שהגור יטעם אותו ויתחיל לינוק. מכניסים את הפטמה בעדינות לפה של הגור. אם הגור מסרב לינוק, צריך לבדוק שהוא מחומם מספיק. אם הבעיה ממשיכה, יש ליצור קשר עם וטרינר.

מאכילים את הגור עד שהוא שבע אך לא לאפשר לבטן להיות קשה ונפוחה. כשהגור שבע בועות קטנת של פורמולה נוצרות מסביב לפה והוא יורק את הפטמה.

גילתדירות האכלהכמות פורמולה ליום
לידה עד שבועכל 3 שעות (8 האכלות ליום)24 מ״ל
שבועכל 4 שעות (6 האכלות ביום)32 מ״ל
שבועייםכל 4 שעות (6 האכלות ביום)54 מ״ל
3 שבועותכל 5 שעות (5 האכלות ביום)80 מ״ל
4 שבועות4-5 פעמים ביום104 מ״ל
5 שבועות4-5 פעמים ביום128 מ״ל

גירוי לצרכים

חייבים לגרות את הגור לשתן וצואה בכל האכלה כי גורים קטנים לא מסוגלים לעשות זאת בעצמם בשבועות הראשונים. אני מגרה את הגור לצרכים לפני ואחרי כל האכלה. זה נעשה בעזרת צמר גפן ומים חמים. טובלים את הצמר גפן במים חמים, סוחטים את המים, ומעסים בעדינות את הבטן התחתונה ופי הטבעת של הגור. הפעולה מחקה את מה שאימא חתולה עושה כדי שהגור יעשה צרכים. לא בכל האכלה הגור ישחרר את הצואה שלו וזה נורמלי. צואה תקינה היא בעלת מרקם של משחת שיניים ובצבע צהוב או חרדל. אם הגור משלשל יתכן כי אתה מאכיל אותו יותר מדי (ראה בטבלה למעלה) או הפורמולה עשירה מדי (נסה לדלל את הפורמולה). אם הבעיה ממשיכה, יש ליצור קשר עם וטרינר.

מעבר למזון מוצק וחינוך לארגז צרכים

בגיל 4-5 שבועות אפשר לשים קופסה קטנה עם חול באזור של הגור. שמים את הגור בתוך הקופסה ועוזרים לא לגרד את החול עם רגליו הקדמיות. במידה ותפסתם את החתול עושה צרכים במקום אחר, הרם אותו ושים אותו מיד בארגז. חתולים לומדים די בקלות להשתמש בארגז חול. בגיל זה גם מתחילים להציע מזון מוצק חלקית. משאירים לגור כל הזמן אוכל יבש של גורים מורטב עם פורמולה או אוכל גורים רטוב כדי שהגור יתחיל להתנסות איתו. החלף את האוכל בתדירות גבוהה כי הוא מתקלקל מהר והגור לא יגע בו.

כאשר הגור מתעניין באכילה עצמאית, צריך להמשיך להציע בקבוק 4-5 פעמים ביום. עם הזמן הגור יתעניין פחות ופחות בבקבוק כי הוא יהיה שבוע מאכילה עצמאית.

מגיל 6-8 שבועות הגור צריך להיות גמול מפורמולה, מחונך להשתמש בארגז חול ואפשר להתחיל לחסן אותו. זה הזמן לדבר עם הוטרינר כדי לקבוע תור לחיסון.

הערה לסיום

לעיתים, למרות הטיפול המסור, הגור עלול למות בשבועות הראשונים של חייו. זהו סינדרום שדומה למוות בעריסה אצל תינוקת. הגור נראה בריא אך לפתע דועך במהירות. חשוב לזכור שעשית את המקסימום וזו אינה אשמתך. כל הכבוד!