חיסונים ותוכנית החיסונים המומלצת לכלב

כולנו אוהבים את החיות שלנו. הם שותפים שלנו, מגנים עלינו וחברים נאמנים. אנחנו רוצים לראות אותם שמחים, משחקים, מלאים באנרגיה ומשגשגים. אנחנו מאכילים, מטיילים ומטפלים בהם על מנת לוודא שיהיה להם הכול כדי להתפתח. אחת מהאחראיות הרבות שלנו כבעלים היא לשמור על הבריאות של החיה שלנו, ולחיסונים תפקיד מרכזי במניעה של מחלות מיותרות ומסוכנות.

תוכנית החיסונים המומלצת לכלב
תוכנית החיסונים המומלצת לכלב

כבעלים של חתולים וכלבים, חשוב להקפיד על חיסון במועד על מנת להבטיח את שלומם (ושלומה של המשפחה), כי חלק מהמחלות עלולות לעבור לפני אדם.

מה הוא חיסון?

חיסון הוא הכנה של גורם מחלה מומת או מוחלש שמוחדר לתוך הגוף. החיסון מפעיל את המערכת החיסונית ללמוד כיצד להילחם בגורם המחלה שבחיסון כך שבפעם הבאה שהכלב ייחשף אליו, הכלב לא יחלה או יחלה במחלה קלה.

בחיסון מוחלש, גורם המחלה (וירוס, חיידק וכו׳) הוא מוחלש כך שהוא כבר לא מזיק, אך עדיין יכול להפעיל את המערכת החיסונית. עם חיסון מומת, גורם המחלה הוא מומת ולא גורם מחלה בכלל. בחיסונים מומתים מוסיפים חומר עזר על מנת לעורר את המערכת החיסונית כי הגוף לא רואה בגורם המחלה המומת כמזיק.

חלק מהחיסונים ניתנים מקומית כמו לתוך האף, אך רוב החיסונים ניתנים בהזרקה על מנת לקבל עירור מקסימלי של מערכת החיסון. ישנם חיסונים שמוזרקים מתחת לעור ואחרים מוזרקים לשריר.

סוגי חיסונים

חיסוני ליבה

חיסוני הליבה מומלצים לכל הגורים והכלבים ללא היסטוריה חיסונית. למחלות אלו יש תחלואה ותמותה גבוהה ולתרכיבים יש יעילות טובה. אלה כוללים פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית , פרה-אינפלואנזה וכלבת. נוסף לכך, חיסון לעכברת מומלץ כחיסון ליבה בישראל כי המחלה נפוצה בישראל, מסכנת חיים, והתרכיבים בטוחים ויעילים.

תרכיב משושה מכיל שישה גורמי מחלה כנגדם אנו מחסנים.

פרוו (Parvovirus): וירוס הגורם למחלת גורים נפוצה מאוד המתבטאת בסימני מערכת עיכול קשים (שלשולים דמיים והקאות), חוסר תיאבון ותמותה מהירה ללא טיפול.

כלבלבת (Distemper Virus): וירוס הגורם גם הוא למחלת גורים. וירוס נפוץ המתבטא בסימני מערכת עיכול, פגיעה במערכת הנשימה (דלקת ריאות), דלקות עיניים ופגיעות במערכת העצבים המרכזית (עוויתות, שינויי התנהגות וכדומה). כלבלבת גם היא מחלה קטלנית ולעתים יכולה ליצור נזקים בלתי הפיכים בכלבים ששרדו את המחלה.

פארא-אינפלואנזה (Canine Parainfluenza Virus): וירוס פארא-אינפלואנזה הוא אחד מגורמי המחלה שאחראים  ל"שעלת המכלאות". המחלה מתבטאת בחום, שיעול חריף, הפרשות מהאף, עייפות ולעתים דלקות עיניים וחוסר תאבון.

דלקת כבד נגיפית (Canine Infectious Hepatits) – וירוס אשר פוגע בתאי כבד, ריאות, כליה וטחול וגורם למחלת חום קשה בעלת אחוזי תמותה גבוהים (10-30%). הוירוס שמצוי בתרכיב נקרא Canine adenovirus 2 (או בקיצור CAV-2), מקנה חסינות נגד הווירוס שגורם לדלקת כבד נגיפית (CAV-1) אך אינו גורם לתופעות לוואי.

עכברת (Leptospirosis): בחיסון המשושה שני זנים של חיידק הלפטוספירה. המחלה יכולה להתבטא בפגיעה בכליות, בכבד ובשרירים. הכלב סובל מהשתנה ושתייה מרובה, חום, כאבי שרירים, הקאות, חולשה, ירידה בתיאבון ושתן דמי. המחלה מועברת מחיות לאנשים ולעיתים כלבים לא מראים סימני  מחלה אך יכולים להדביק.

לגורים בני פחות מ-16 שבועות, מומלצת מנה אחת של משושה כל 3-4 שבועות מגיל 6-8 שבועות, כאשר חיסון דחף אחרון ניתן עד גיל 16 שבועות. בכלבים מבוגרים מ-16 שבועות, שתי מנות של חיסון משושה ניתנים במרווח של 3-4 שבועות. לאחר חיסון דחף במשושה לאחר 6 חודשים לשנה, חיסון חוזר ל- פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית ופרה-אינפלואנזה מומלץ פעם ב-3 שנים. חיסון חוזר ללפטוספירה מומלץ פעם בשנה.

כלבת: חיסון כלבת נדרש על פי חוק בישראל בגיל 3 חודשים על ידי מנה אחת של תרכיב מומת. כלבים בוגרים ללא היסטוריה ידועה מקבלים מנה אחת של תרכיב כלבת. חיסון דחף נדרש מדי שנה.

חיסונים נוספים

Bordetella bronchiseptica: חיידק שמעורב במחלה הנקראת ״שעלת מכלאות״. חיסון מוחלש מומלץ בכלבים לפני נסיעה, תערוכה או כניסה למכלאה תוך חצי שנה מזמן החיסון. חיסון פעם בשנה נחשב מספק.

טיפולים מונעים

תולעת הפארק: מדובר בזריקה אשר הורגת את התולעים שקיימות בגוף באותו רגע בגוף. הטיפול ניתן בתדירות של חודשיים-שלושה. הכלב יכול להידבק בתולעים תוך ימים ספורים לאחר הזריקה, ומכאן החשיבות הגדולה בהתמדה במתן הזריקות במועד. בכלבים מגזע קולי ומכלואיו (קולי, בורדר קולי + מעורבים) עלולה להיות מוטציה גנטית הגורמת לרגישות לחומר הניתן בזריקה. בכלבים מגזעים אלו מומלץ על בדיקה גנטית חד פעמית הקובעת האם הכלב רגיש לחומר. במידה והכלב רגיש, אמפולות נגד פרעושים מסוג Revolution נמצאו כמסייעות בקטילת תולעת הפארק. מומלץ להשתמש מדי חודש.

תופעות לוואי של חיסונים לכלבים

היתרונות של תוכנית חיסונים לכלב עולים באופן משמעותי על החסרונות והופעה של תופעות לוואי לאחר חיסון הן לא שכיחות. אך כמו בכל חיסון אצל בני אדם, גם לחיסון לכלבים יכולות להיות תופעות לוואי. תופעות לוואי כוללות חום, קושי בהליכה, הקאות, נפיחות באזור הפנים או בכפות, חוסר תיאבון, שלשולו וכאב באזור הזריקה. מומלץ לבצע את החיסון במועד שבו הכלב נמצא לידכם לפחות בכמה השעות הראשונות לאחר החיסון על מנת שיהיה ניתן לפקח עליו ועל ההופעה של תופעות לוואי אפשריות. במידה ויש חשש שמדובר בתגובה חמורה, כדאי ליצור קשר עם הוטרינר ולהתייעץ עימו.