המדריך לכלב המתגרד

התלונה על כלב מתגרד היא אחת מהתלונות הנפוצות במרפאות בישראל. ניהול מסודר ומובנה של תלונה על גירוד מביאה להצלחה מאוד טובה גם במקרים כרונים של גירוד.

המדריך לכלב המתגרד
המדריך לכלב המתגרד

למה הכלב שלי מתגרד?

רוב הכלבים מתגרדים בגלל סיבה אחת (או יותר!) מארבעת הסיבות הבאות:

  1. אטופי
  2. אלרגיה למזון
  3. אלרגיה לפרעושים
  4. גרדת

תכנית אבחון וטיפול טובה צריכה לקחת בחשבון את כל ארבעת הסיבות.

שלב ראשון- טפילי עור

פרעושים: בכל אלרגיה ממנה הכלב סובל, תוספת של אלרגיה לפרעושים יכולה להחמיר את המצב כך שאם מטפלים בפרעושים בצורה יעילה המצב האלרגני של הכלב יכול להשתפר מאוד עד כדי היעלמות הגרד. לכן, מומלץ לרכוש תכשיר יעיל (ממליצה על ברבקטו) לטיפול בפרעושים מהוטרינר ולטפל בקביעות. בישראל יש פרעושים כל השנה בכל ממקום ולכן אין לעשות הפוגות בטיפול.

גרדת: נגרם על ידי טפיל הנקרא Sarcoptic mange. מדובר בטפיל שיושב בתוך העור וגורם לגרד רב. רוב הוטרינרים יבצעו מגרד עור אך יטפלו בטפיל באמצעות איברמקטין במקרים חשודים מאוד שבהם לא נמצא הטפיל.

שלב שני- טיפול בדלקת עור המשנית

דלקת עור היא בדרך כלל משנית לגירוד העז אך חייבים לטפל גם בה. רוב הוטרינרים יבצעו משטח עור בכל ביקור של כלב מתגרד כדי לראות איזה חיידקים ושמרים קיימים על העור. הטיפול בדרך כלל יכלול שילוב מסויים של אנטיביוטיקה לבליעה, אנטיפטרייתי לבליעה ושמפו שמכיל אנטיביוטיקה ו/או אנטיפיטרייתי.

שלב שלישי- שלילה של אלרגיה למזון

אלרגיה למזון בכלבים הוא נושא שמקבל הרבה פרסום, אך בדרך כלל לא מובן. אחד הדברים המתסכלים ביותר לוטרינר הוא לעמוד בחנות חיות ולשמוע את המוכר מלמד את בעל הכלב על איזה דיאטה הכי מתאימה לכלב האלרגי שלהם. הכוונות שלהם אמנם טובות, אך הרבה ממה שהם למדו על אלרגיה למזון הוא יחסי ציבור של חברות המזון. לדוגמא, המשפט "אתה צריך להאכיל את הכלב מזון נטול דגנים אם הוא אלרגי למזון" הוא לא נכון. האמת היא שאמנם יש כלבים שאלרגנים לדגנים מסוימים, אך רוב הכלבים אלרגים לחלבון ממקור מסוים ולא לדגן.

ברוב חנויות החיות אין מזון היפואלרגני כי מזון היפואלרגני הוא מזון רפואי שניתן להימכר רק על ידי וטרינר. הדרך היחידה לאבחן אלרגיה למזון היא על ידי דיאטת אלימינציה.

מה היא אלרגיה למזון?

אלרגיה למזון היא תגובה אימונולוגית שלילית למרכיב בתזונה (האלרגן). בדרך כלל, החלבון, כמו עוף, טלה, בקר או דג, למרות שכל פחמימה, שומן או תוסף מזון יכול להיות אלרגן. זו לא תגובה למזון מחברה מסוימת, או תוצאה של החלפת מזון. רוב המזונות המסחריים והחטיפים חולקים מרכיבים שיכולים להיות אלרגנים, ללא קשר לאיכות שלהם.

יכול להיות שהכלב אכל את האוכל הבעייתי במשך שנתיים לפני שפיתח את הסימנים לאלרגיה למזון. אלרגיה למזון יכולה להתפתח בכל גיל, בכל גזע או מין, למרכיב אחד, שניים או יותר.

איך מאבחנים אלרגיה למזון?

חשוב להבין שכרגע אין בדיקה שיכולה לאבחן אלרגיה למזון. הדרך היחידה לאבחן אלרגיה למזון היא לעבור "דיאטת אלינמינציה". זה אומר שהכלב יאכל מזון רפואי היפואלרגני שמכיל מקור יחיד חדש של חלבון, כמו ארנבת; ומקור יחיד וחדש של פחמימה, כמו בטטה. מזון היפואלרגני נוסף שקיים מכיל מקור חלבון נפוץ שעבר הידרוליזה כך שהגוף לא מזהה אותו כאלרגן.

ללא קשר למזון שנבחר, צריך להאכיל במזון זה בלבד לתקופה של 8-12 שבועות כדי לראות שיפור. אסור חטיפים אחרים, תוספים או מזון רטוב אפילו במקרה. אסור לכלב להחשף למזון או קערת מזון של חיה אחרת.

חשוב:

תודיעו לחברים, שכנים ובני משפחה על הדיאטה כדי שלא יהיו תאונות האכלה.

שימו לב לשינויים במשקל. אם יש עליה או ירידה משמעותית במשקל, יתכן שיש צורך לשנות את כמויות המזון.

סיכום: איך לבצע דיאטת אלימיניציה

  1. האכל את הכלב במזון היפואלרגני (אני ממליצה על Royal Canin Anallergenic) למשך 8 שבועות, ושום דבר אחר.
  2. אם אין שיפור לאורך 8 שבועות, אבחנו את הכלב באטופי.
  3. לאחר 8 שבועות, החלף בחזרה למזון כלבים הרגיל. אם הכלב חוזר להתגרד, רשמית אבחנו את הכלב עם אלרגיה למזון.

כל סטייה מהפרוטוקול המתואר תביא לבזבוז מיותר של כסף על מזון היפואלרגני, לכן בבקשה למלא את ההוראות במדויק. אפילו ביס או שניים של עוף יהרסו את כל הניסיון.

שלב רביעי- טיפול תרופתי.

ניתן לתת טיפול קצר בסטרואידים ואנטיהיסטמינים במידה והגרד חזק והלקויות אינן חמורות או לא נמצאה גרדת. יש להפסיק את הטיפול אם מבצעים דיאטת אלימנציה על מנת לא להשפיע על האבחון. הכוונה אינה להשאיר את הכלב על סטרואידים לכל החיים אלא להקל עד אשר הבעיה נפתרת.

במידה והאבחנה הסופית היא אטופי קיימים טיפולים תרופתיים ארוכי טווח אשר יכולים לשפר מאוד את מצבו של הכלב, אך יש לזכור שאי אפשר לרפא אלרגיות, אלא רק לנהל אותן.