איך הופכים שנות כלב לשנות אדם?

החוק של ״הכפל ב-7״ על מנת להמיר את שנות הכלב שלך לשנות אדם בטח מוכר לך. למרות שזו שיטה פשוטה להגיע למספר, מחקרים הראו שזו שיטה לא מאוד מדויקת.

איך הופכים שנות כלב לשנות אדם
איך הופכים שנות כלב לשנות אדם

רעיון ה״הכפל ב-7״ כנראה הגיע מאורך החיים הממוצע של כלבים ואנשים, 10 ו-70 שנה בהתאמה. הבעיה שכלבים מזדקנים הרבה יותר מהר מאנשים במהלך השנים הראשונות של חייהם.

מחקרים גילו דרך חדשה להסתכל על חישוב גילו של הכלב בשנות אדם. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה חקרו את דפוס המתילציה ב- DNAשל 104 כלבי לברדור רטריבר  מגיל 4 שבועות עד 16 שנים. לאחר מכן הם השוו את המידע שהתקבל עם דפוס המתילציה של בני אדם.

מתילציה הוא תהליך ביולוגי בו קבוצות מתיל (CH3) נוספות למולקולות DNA. זה יכול לשנות את הפעילות של ה-DNA בלי לשנות את הרצף. מאחר שכלבים ואנשים מזדקנים, קבוצות המתיל נוספות ל-DNA לאורך השנים, מה שמאפשר ליצור מודלים מתמטיים שידועים כ״שעון מולקולרי״ כדי למדוד גיל.

התוצאות הראו שיש הבדלים התפתחותיים משמעותיים בין כלבים ואנשים. שמונת השבועות הראשונים של הכלב מקבילים היטב לתשעת החודשים הראשונים של האדם, והגדרה של שיא תוחלת החיים בגיל 12 ו-70 שנים בהתאמה. משם החוקרים פיתחו נוסחה לחישוב גיל הכלב בשנות אדם:

human age = 16 ln(dog age) + 31

השלבים השונים של החיים מתחלקים כך:

גיל כלבגיל אדם
8 שבועות ראשונים9 חודשים ראשונים
2 עד חודשים1 עד 12 שנים
6 חודשים עד שנתיים12 עד 25 שנים
2 עד 7 שנים25 עד 50 שנים
7 עד 12 שנים70 שנים
  

המחקר הדגיש את העובדה שלכלבים יש תקופת דמדומים יחסית ארוכה, מה שמעלה כי התמקדות בזקנה של כלבים היא חשובה ורלוונטית ברפואה של כלבים.

חשוב לציין שהמחקר הסתכל על גזע אחד של כלבים, לברדור רטריבר, ואנו יודעים שגזעים שונים מזדקנים אחרת. כלבים קטנים נוטים לחיות יותר מכלבים גדולים (איגוד הווטרינרים האמריקאי מגדיר כלב קטן כ״מבוגר״ בגיל 7 שנים, בעוד כלבים גדולים מוגדרים ״מבוגר״ בגיל 5 או 6 שנים). לכן, מחקרים נוספים דרושים על מנת לקבוע איך החישובים הללו משתנים בין הגזעים.

חישובים אלו הם כאמור הערכה גסה, אך יכולים לעזור לווטרינר להעניק את הטיפול הטוב ביותר בהתאם לגיל. הכלבים חיים אתנו, חולקים את הסביבה שלנו, וסובלים מהרבה מחלות זקנה כמונו. הבנה של גיל הכלב ושלב החיים הביולוגי שלו חשובים כאשר שוקלים בעיות רפואיות תלויות גיל כגון דלקת מפרקים, משקל וירידה בשמיעה וראייה.